ריח רע מפה

ריח רע מהפה (Halitosis)

טיפול בריח רע מהפה

אין יותר מביך בעולם מאשר להתקרב למי שהיא/הוא שפניהם פונים הצידה בביטוי של גועל. אין מה שיותר פוגע ברושם הראשוני מריח רע בפה, אם זה חברתי. אם זה עיסקי או אם זה רומנטי, אין דרך יותר בטוחה לכישלון מהרגשת של דחייה במפגש הראשון עם בן אדם שהפה שלו/ה מסריח. טיפול בריח רע מהפה הינו הצעד הראשון ביצירת קשר אנושי.

 

מה זה ריח רע מהפה?

יש שני סוגים שונים של ריח רע מהפה. יש הריח המיידי שנגרם ע"י אכילת מזון עם ריח חזק, כגון שום או בצל, ויש הריח היותר ממושך של חומרים שעוברים תהליך ריקבון בפה. הסוג הראשון עובר בצורה קלה יחסית בעזרת היגיינה טובה. הסוג השני דורש התייחסות אחרת.

ריח רע מהפה כתוצאה של ריקבון של חומרים אורגניים בפה דורש טיפול מקצועי. הוא בדרך כלל תוצאה של הצטברות שאריות מזון במקומות שבהם צחצוח שיניים לא מגיע, חן כתוצאה מהרגלים לא נכונים או חן כתוצאה מבעיות בשיניים או בחניכיים המונעות מהניקוי הרגיל להגיע למקום ההצטברות.

מדובר על שתי המחלות הכי נפוצות במין האנושי: עששת בשיניים ודלקת/מחלת החניכיים. עששת זה השם של חורים בשיניים. חן משטחים של השיניים הנראים לעין וחן באזורי המגע בין שן לשן, שאריות מזון נתקעים בחורים ועוברים ריקבון. דלקת/מחלת החניכיים מתבטא בהעמקת החריץ שבין השיניים והחניכיים, במיוחד באזור המגע בין שן לשן, שם חיידקים ניזונים משאריות המזון שהיגיינה לא מושלמת לא מצליחה לנקות.

 

האם יש פתרון לריח רע מהפה?

טיפול בריח רע מהפה דורש שלושה שלבים: הבחנה מדויקת, סילוק סיבות הריח ומניע פעילה של חזרת התופעה. פתרון לריח רע מהפה תלוי במעקב צמוד אחרי שלושת השלבים.

הבחנה מדויקת כוללת תשאול של מאפייני התופעה כדי לברר כמה זמן זה נמשך, מתי זה מופיע, מי מרגיש את זה יותר. טיפול בריח רע מהפה מתחיל בבדיקה רפואית כוללת חוץ מבדיקת השיניים ורקמות הפה, גם בדיקות מעבדה למחלות או תרופות ספציפיות שלפעמים תורמים לתופעה. בין היתר סוכרת, צרבת, ותרופות ללחץ דם. פתרון לריח רע מהפה מתחיל בשליטה על המרכיבים הסיסטמיים.

סילוק סיבות הריח כולל טיפול של כל הבעיות ברפואת שיניים שעלולות לגרום לריח רע מהפה. טיפול בריח רע מהפה כולל סתימת חורים, הסרת אבנית ורובד חיידקים, גם מעל גובה החניכיים וגם מתחת לחניכיים, תיקון או החלפה של שחזורים לקויים בשיניים ושימוש בחומרי חיטוי כדי להשתלט על החיידקים שהם הגורם הסופי של הבעיה.

מניע פעילה של חזרת התופעה. טיפול בריח רע מהפה כולל השימוש והתדירות נכונים של אמצעי ניקיון בפה בידי המטופל/ת. יש חשיבות עליונה לשמור על תדירות טיפול הסרת רובד חיידקים מקצועי (טיפול שיננית), כי יש נטייה לתופעה לחזור במידה ומזניחים את הטיפול המניעתי

חשוב לציין כי שימוש בסוכריות, שטיפות או משחות לא מהווה פתרון לריח רע מהפה. במיוחד סוכריות לריח מחריפות את הבעיה!!!

 

פתרון לריח רע מהפה? רק במרפאת שיניים ד"ר הולדר

לפרטים נוספים או לפגישת ייעוץ לא מחייבת התקשרו 09-7722014.