מה זה שתל דנטלי?

 

בין השאלות הנפוצות אצל מטופלים ברפואת שיניים השאלה הככי נשאלת הינה מה זה שתל דנטלי? בצורה הכי פשוטה, שתל דנטלי הינו תחליף מלאכותי לשן חסרה. מתחילת ההיסטוריה האנושית, אנשים אבדו שיניים, כן למחלות או לחבלה. להיות בלי שיניים אינו נוח ובוודאי לא אסתטי. אנשים לא רוצים להיות בלי שיניים ובגלל זה במשך מאות רבות של שנים המין האנושי ניסה להחזיר ללסתות את השיניים האבודות.

 

עד שנות ה 50 של המאה העשרים, רוב הניסיונות להשתלת שיניים נכשלו אחרי תקופה קצרה בתוך הפה. פיתוח שיטות כירורגיות חדשות ובטוחות, נעשה אפשרי יצירת שלדות מתכתיות להנחת בלסתות, והתחיל עידן השתלים הסאב פריאוסטאליים מפלדה אל חלד. מדובר על תהליך מסובך, מכאיב, עם כשלונות רבות, אבל הייתה הדרך היחידה להחליף שיניים אבודות ע"י תותב נייח. עד שבנות ה1970, כירורג אורטופדי  שוודי בשם פ.י. ברנמרק המציא את השתל אוסיאו אינטגרלי בצורת שורש שן הנפוץ בימינו.

 

שתלים דנטליים היום באים בכל מיני צורות, גדלים ושמות, אבל משותף לכולם שני מאפיינים: הם כולם בנוים מחומר המאפשר לעצם לגדול בתוך השתל, ולכולם גם חלק החודר את הרקמה הרכה (החניכיים) לשמש כבסיס לשיניים תותבות.

 

את החיבור של השתל דנטלי לעצם משיגים ע"י תהליך ששמו אוסיאו אינטגרציה ( OSSEOINTEGRATION) שבו יתד מתכתית נחדרת בעדינות במכתשית המחוררת במיוחד, והעצם גודלת ביתד (השתל) והיא ננעלת במקום והופכת להיות חלק מהעצם עצמה. המתכת בעלת התכונות הכי טובות לתהליך החיבור וספיגה של כוחות הלעיסה הינה טיטניום. רוב השתלים הדנטליים היום בנוים טיטניום טהור או סגסוגות טיטניום מיוחדות. תהליך בניית השתלים כולל גם טיפולי פני השטח של השתל לחיבור טוב יותר לעצם וסטריליות מוחלטת.

 

החלק שך השתל דנטלי החודר בחניכיים לבניית השיניים ידוע בשם מבנה. בונים אותו בהמון גדלים וצורות כדי לאפשר את השיטות השונות שרופא השיניים משתמש לשחזור השיניים החסרות או לשיקום מערכת הלעיסה. יש שחזורים קבועים, שחזורים ניידים, שחזורים מודבקים ושחזורים מוברגים.

 

תהליך ההשתלה של שתל דנטלי הינו תהליך המשלב כירורגיה ושיקום. החדרת שתלים בלסתות הינו הליך כירורגי ותלוי במצב הספציפי יכול להיות מאוד קל ומהיר או תהליך מורכב של זמן ארוך ופגישות מרובות. רק אחרי וידוי החדרה מוצלחת של השתל בתוך הלסת ניתן לבנות את השיקום הסופי עליו. ברוב המקרים, מיום החדרת השתל עד השיקום עוברים כמה חודשים. הזמן הינו תלוי בכמה משתנים: בריאות המטופל/ת, מצב העצמות, כמות ומיקום של השתלים, סוג של שחזור הרצוי וקיומם של דרישות מיוחדות כגון אסתטיקה קדמית או בעיות תחזוקה.

 

במרפאת השיניים של ד"ר הולדר אנחנו משתמשים רק בשתלים בצורת שורש בנוים טיטניום או סגסוגת גבוהה מן החברות הכי מכובדות בעולם. ואין אמת לאמירה שרק שתלים תוצרת הו"ל טובים, שתלים תוצרת הארץ הינם בין הטובים בשוק היום. עדיפות לשתל מספק אחד או אחר הינה אישית בדרך כלל, אם כי מקרים ספציפיים דורשים את השימוש בסוגים ספציפיים של שתלים כגון שתלים קצרים במיוחד או שתלים זיגומטיים. שתלים מיוחדים האלה הם היחידים המסופקים ע"י חברה יחידה בעולם כל אחד באיכות המתאימה.

 

רוצים יותר מידה? על תהססו להתקשר למרפאת שיניים ד"ר הולדר לקבוע פגישת אבחון

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.