קטי הולדר
קטי הולדר
22 באוגוסט 2018
מרפאת שיניים ברעננה
מה זה שתל דנטלי?
5 במאי 2019
שיניים תותבות נשלפות

שיניים תותבות נשלפות


כל המידע על שיניים תותבות

רופאי שיניים מספקים תותבות נשלפות, הן חלקיות והן שלמות, כבר מאות ואלפי שנים ויש עדויות לתותבות חלקיות מלפני 2700 שנים, ותותבות שלמות מלפני 500 שנים. עקרונות עיצוב התותבות כמעט לא השתנו במאה שנים האחרונות, ושיטת בניית השיניים התותבות לא השתנתה ב60 השנים האחרונות.

התקנת תותבות נשלפות יכול לספק מענה הולם למקרים רבים בתנאי שהעיצוב והבנייה של השיניים נעשו בצורה מושלמת, הן לטיפול של מחסור חלקי או שלם בשיניי הפה.

יחד עם זאת במרפאה אנו נוטים להמליץ על טיפול מסוג זה רק במקרה שלא ניתן לספק פתרון טוב יותר או למטופלים שלא יכולים לקבל פתרון אחר/קבוע.

למה? יש בתותבות נשלפות חלקים קשים הלוחצים על הרקמות העדינות של הפה וגורמים לכאבים, הן גורמות לשינויים בעצם מתחתן, עושים רעשים בזמן הלעיסה, גורמים לאיבוד חוש הטעם, הפציינטים חייבים להוריד אותם כל יום כדי לתת לרקמות מנוחה, התותבות החלקיות מחלישות את השיניים שבהן הן נתמכות, ולתותבות השלמות התחתונות אין יציבות כי אין דרך ליצר איטום מוחלט בשוליים של התותבת.

שיניים תותבות הינו השם העממי לשיטות השונות של שחזור מספר שיניים חסרות, משן חסרה אחת עד השחזור של לסת כלל מחוסרת שיניים. רפואת השיניים מסווגת את שיניים תותבות לארבעה סיווגים:

תותבת חלקית לשליפה (תח''ל)

מערכת שיניים תותבות המיועדת להחליף מספר שיניים הקטן מכל שיני הלסת בעזרת מכשיר הניתן להוצאה מן הפה על ידי המטופל/ת.


תותבת חלקית קבועה (תח''ק)

מערכת שיניים תותבות המיועדת להחליף מספר שיניים הקטן מכל שיני הלסת בעזרת מכשיר שאינו ניתן להוצאה מן הפה על ידי המטופל/ת. המכשיר יכול להיות נתמך ע''י השיניים הנותרות בפה או על שתלים הנחדרים בלסת למטרה זו.


תותבת שלמה (ת''ש)

מערכת שיניים תותבות המיועדת להחליף את כל שיני הלסת בעזרת מכשיר הניתן להוצאה מן הפה על ידי המטופל/ת.


תותבת שלמה על שתלים

מערכת שיניים תותבות המיועדת להחליף את כל שיני הלסת בעזרת מכשיר הנתמך על ידי שתלים קבועים בעצם הלסתות. המערכת יכולה להיות חן קבועה או חן שניתנת להוצאה מן הפה על ידי המטופל/ת.


במיוחד המטופלים המבוגרים יותר, מגיעים למרפאה עם שיניים תותבות מסוג תותבת שלמה, וברוב המקרים ניתן לבנות מערכת כזו בלסת העליונה. שיניים תותבות שלמות בלסת התחתונה זה כבר סיפור אחר. מטופלים הזקוקים לשיניים תותבות, כמעט בלתי אפשרי לבנות שיניים תותבות שלמות בלי עזרה של שתלים בשל חוסר עצם בלסת. מטרת רפואת שיניים פרותטית הינה להחזיר את התפקוד האבוד של מערכת הלעיסה בעזרת שיניים תותבות המתאימות לכל מטופל/ת. תפקידו של רופא שיניים מקצועי הינו לבנות בשביל המטופל/ת את הסוג של מערכת שיניים תותבות המתאימה לו/ה, בעזרת היכרות והצגה של כל האפשרויות הקיימות בשביל המצב הספציפי.

רופאי שיניים מספקים תותבות נשלפות, הן חלקיות והן שלמות, כבר מאות ואלפי שנים ויש עדויות לתותבות חלקיות מלפני 2700 שנים, ותותבות שלמות מלפני 500 שנים. עקרונות עיצוב התותבות כמעט לא השתנו במאה שנים האחרונות, ושיטת בניית השיניים התותבות לא השתנתה ב60 השנים האחרונות.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.