הלבנת שיניים
הלבנת שיניים/ הבהרת שיניים
11 בנובמבר 2019
ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים 

ציפוי חרסינה לשיניים, ידוע גם בשם למינייט (LAMINATE) או וניר (VENEER) הינו סוג של שחזור שן בשימוש ברפואת השיניים, שמטרתו לכסות שיניים מסיבה של אסתטיקה של שן לא יפה, שחזור של שן פגוע או להגנה של שן מוחלשת. 

ציפוי חרסינה לשיניים הינו פתרון למגוון של בעיות אסתטיות כגון:

 • ציפוי שיניים לשינוי צבע שיניים לא יפה
 • ציפוי שיניים ליישור שיניים מעוות
 • ציפוי שיניים לכסות היפופלזיה של זגוגית (פגם ביצירת הזגוגית) 
 • ציפוי שיניים לכיסוי של פגמים בהסתיידות השן
 • ציפוי שיניים לכיסוי של פלואורוזיס או כתמים מולדים בשיניים

כמו כן, בעזרת ציפוי חרסינה לשיניים אפשר לבצעה שינוים קלים בצורת השיניים במצבים כמו:

 • שיניים לא מיושרות (יישור שיניים מתון ע''י ציפוי שיניים)
 • תיקון שברים בכותרת השן בעזרת ציפוי שיניים
 • שחזור של אבדן חומר שן בשל שחיקה בעזרת ציפוי שיניים
 • כיסוי והגנת השן ע''י ציפוי שיניים במקרים של אבדן זגוגית בשל ארוזיה (נזק מחומצה)
  בעזרת ציפוי שיניים ניתן לתקן ליקויי צורה של השן, שיניים קטנות מדי, חוסר פרופורציה ומשולשים שחורים בין השיניים. 
  יש אנשים שהשיניים הקדמיות שלהם עברו שחיקה, והשיניים נותנים מראה של זקנה. ציפוי חרסינה לשיניים מהווה בשביל אנשים אלה חזרה למראה צעיר. יש גם אנשים שמיקום השיניים נותן מראה מעוות. ציפוי חרסינה לשיניים יכולה לשפר את המראה במקרים אלה.
  אנשים הסובלים מנסיגת חניכיים מפתחים משולשים שחורים בין השיניים. ציפוי חרסינה לשיניים אלה יכול לעזור לקבל מראה אסתטי יותר.
  ציפוי חרסינה לשיניים גם פותר את הבעיה האסתטית הנובעת מחוסר אחידות בצורת, צבע או סימטריה של שיניים, גם במקרים של שיניים חלשות כתוצאה משחיקה, ציפוי חרסינה לשיניים מהווה פתרון לבעיה.
  שיניים כהות לא תמיד קולטות בצורה טובה הלבנת שיניים. במקרים אלה, ציפוי חרסינה לשיניים ייתן לשיניים את הצבע הרצוי.
  ציפוי חרסינה לשיניים נחשב כפרוצדורה שמרנית יותר מכתר מלא. ברוב המקרים ניתן לבצע ציפוי חרסינה לשיניים  בעזרת השחזה מינימלית של השיניים. לעומת זאת, במיוחד במקרים של כתמים בשיניים קדמיות, קיום של עששת או סתימות בשיניים אלה, ההשחזה הנדרשת יכולה להיות יותר רחבה.

איך מתבצעת ציפוי חרסינה לשיניים?

הפרוצדורה של ציפוי שיניים יכולה לכלול גם שיניים קדמיות וגם שיניים אחוריות. ברוב המקרים מתחילים עם בחירת הצבע הסופי שגם הרופא וגם המטופל רוצים להגיע אליו. ברוב המקרים יש צורך באלחוש מקומי. בעזרת יהלומים עדינים מאוד, מורידים את עובי זגוגית בכמות הנדרשת, שברוב המקרים הנו עשיריות בודדות של מילימטר. ברוב מרפאות השיניים בשלב זה עושים מטבעים בעזרת חומרים המוכנסים בתוך הפה של המטול, ושולחים לביצוע במעבדה. במקרים אלה על הרופא לבנות הגנה לשיניים אלה ציפוי שיניים זמני. אחרי כמה ימים מקבלים את הציפוי חרסינה לשיניים מן המעבדה ומדביקים אותו בעזרת תהליך קפדני של ניקוי שאריות ההגנה הזמנית של השן. במרפאת שיניים דר' הולדר, תודות לטכנולוגיה CAD/CAM מתקדמת של מערכת CEREC המותקן במרפאה, תהליך ציפוי שיניים הנו יותר מתקדם. במקום מטבעים מבצעים סריקה של השיניים ע''י מצלמה אינטראורלית מיוחדת, ובונים את הציפוי חרסינה לשיניים ע''י חריטה וכרסום של בלוק חרסינה איכותית, תוך דקות ספורות ציפוי חרסינה לשיניים מודבק באופן סופי, בלי המתנה, בלי ציפוי שיניים זמני, בלי התערבות חיצונית.
ציפוי חרסינה לשיניים איננו טיפול לכל אחד/אחת. באופן עקרוני ציפוי חרסינה לשיניים מוגבל לאנשים הסובלים מבעיות אסתטיות משמעותיות שלא ממלאים את הדרישות לכתר מלה או טיפולים יותר פולשניים. בשל העמידות של הפרוצדורה לאורך זמן, וגם בשל סיבות קשורות לבקיעת שיניים, ציפוי חרסינה לשיניים אינו מומלץ למטופלים צעירים, מתחת לגיל 20 במקרה של בנות או מתחת לגיל 24 בבנים. אנשים עם היגיינת פה לקויה, דלקת חניכיים, עששת נרחבת, הרגלים פתולוגיים, חוסר זגוגית, שיניים עם שחזורים נרחבים וציפיות לא הגיוניות אינם מועמדים טובים לפרוצדורות ציפוי חרסינה לשיניים. 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.