כתרים בשיניים

כתרים בשיניים

כתרים בשיניים

כאשר השלמות המבנית של השיניים שלנו נפגעת, כתרים דנטליים באים לעזרתנו, ומשמשים מעין כובע מגן. קיימות מספר עצום של אפשרויות לכתר דנטלי, שכל אחת מהן מותאמת לצרכים דנטליים ייחודיים. החל מחרסינה חסונה המחוברת למתכת, כתרים עשויים מקרמיקה, ועד כתרים עמידים מסגסוגת זהב שהם הבחירה הנרחבת.

סוגי כתרים דנטליים

לכל סוגי כתרים יש יתרונות מובהקים. כתרי חרסינה מתאימים לצבע השן הטבעי, כתרי זהב ידועים בעמידות שאין דומה לה, וכתרי זירקוניה ידועים בחוזקם לאורך זמן.

כיצד לבחור את הכתר המתאים? 

כדי לבחור את הכתר המתאים לכם ביותר, קחו בחשבון גורמים כמו מיקום השן, מיקום רקמת החניכיים, צבע השיניים השכנות וכמובן התקציב האישי שלכם. תהליך הבחירה תלוי במידה רבה גם בהתלבטות לגבי אורך החיים המיועד של הכתר והדרישות היומיומיות המוטלות על השן המדוברת. חיוני לנהל שיחה מעמיקה עם רופא השיניים על גורמים אלה כדי להבטיח שהכתר שתבחרו הוא המתאים ביותר למצבכם.

בסופו של דבר, כתר שיניים הכי מתאים לא רק משחזר את התפקוד של השן אלא גם מקנה ביטחון מחודש לחיוך שלכם.

תהליך ישום כתרים בשיניים

תהליך של התקנת כתר דנטלי מתחילה קודם כל מהכנת השן לטיפול. זה כרוך בעיצוב מחדש של פני השטח של השן כדי להבטיח שהכתר יכול להתאים היטב למקומו. הכנה זהירה כזו מבטיחה שהכתר יישב בנוחות ויתפקד בדיוק כמו שן טבעית. רופא השיניים יסיר בקפדנות כל עששת ויעצב את השן בזמן שאתם נמצאים תחת הרדמה מקומית.

לאחר מכן, מגיע השלב של לקיחת דגמים – משימה אמנותית אך טכנית. טביעות הפה נלקחות כדי לעצב כתר המדמה באופן מושלם את הצורה והתפקוד של השיניים הטבעיות שלכם. הדגמים מבטיחים שהכתר הסופי לא רק יתיישר עם המנשך שלכם, אלא גם ישתלב בצורה חלקה עם ארכיטקטורת השיניים שלכם.

בעוד שהכתר המותאם אישית שלכם מיוצר במומחיות במעבדת שיניים אתם מקבלים כתר זמני. הוא משמש כשומר מקום, שומר על השן מפני נזקים ושומר על האסתטיקה של החיוך שלכם. ואז מגיע השלב הסופי: התקנת הכתר הקבוע. מתקן קבוע זה הוא מלט בקפידה, לשחזר לא רק את הפונקציה של השן אלא גם את האסתטיקה המלאה של השן שלכם.

לאחר הטיפול הסופי, בבית חיוני לשמור על היגיינת פה טובה ולתזמן בדיקות סדירות לרופא שיניים כדי להבטיח אריכות ימים והצלחה של כתר השיניים החדש שלכם. זכרו, השקעה בתחזוקה נכונה תשמור על בריאות השן המוכתרת והחניכיים הסובבות אותה.

היתרונות של כתרים דנטליים

כתרים בשיניים (כתרים דנטליים) משמשים להגנה ולשיקום שלמותה של שן פגומה. כאשר שן נסדקת, נשחקת או נרקבת קשות, כתר דנטלי משחזר את המבנה והתפקוד שלה. מדובר בשריון מותאם אישית לשיניים, המאפשר להן לעמוד בתלאות השימוש היומיומי, הנשיכה והלעיסה.

שיקום מבנה השן

עבור שן שנסדקה או נחלשה בגלל עבודת שיניים מקיפה, כתרים מציעים תמיכה משמעותית. מלבד הגנה על שן לאחר טיפול שורש, הם משמשים גם כבסיס אימתני לגשרים דנטליים, ושומרים על קשת השיניים רציפה ומתפקדת במלואה.

שיפור מראה השן

כברכה לאסתטיקה, כתרים באים לידי ביטוי. ניתן לייצר אותם מחומרים שונים, כגון חרסינה או קרמיקה, אשר ניתן להתאים לצבע השן הטבעי שלכם – אפשרות שלא תסולא בפז עבור שחזורי שיניים קדמיות, להבטיח שהחיוך שלכם יישאר חלק וזוהר כתמיד.

שיפור תפקוד הפה

מנקודת מבט תועלתנית, כתרים מחזירים יכולת לעיסה מלאה, אשר עלולה להיפגע כאשר השיניים ניזוקו. התקנת כתר דנטלי מחזירה את האיזון העדין בפה, ולעיתים קרובות התוצאה היא מנשך נוח ויעיל יותר.

עמידות לטווח ארוך

עמידות היא יתרון של כתרים דנטליים. עם טיפול נכון, הם עמידים לאורך זמן ומספקים פתרון חסכוני לשיקום שיניים. יתר על כן, הם יכולים לטפח היגיינת פה טובה יותר, מה שמוביל לשיפור כללי בבריאות השיניים.

ניתוח השוואתי של חומרי כתר דנטליים

בחירת החומר הנכון עבור כתר השיניים שלכם היא חשובה להבטחת אריכות ימים, אסתטיקה והתאמה לגופכם. להלן ניתוח השוואתי של חומרים פופולריים של כתרים דנטליים כדי לעזור לכם להבין את התכונות הייחודיות שלהם ואת התאמתם למצבים דנטליים שונים.

סוג חומר,

אסתטיקה

אטרקטיביות, חוזק ועמידות

עלות (ממוצע בש"ח)

פורצלן (קרמיקה)

מעולה – מתאים לצבע השן

טוב – מתאים לשיניים קדמיות

2000 – 3000

פורצלן מאוחה למתכת (PFM)

טוב מאוד – ליבת מתכת מכוסה חרסינה

חזק מאוד – מועדף לטוחנות

1800 – 2500

סגסוגת זהב

טוב – צבע זהב מובהק

מעולה – עמיד במיוחד

2400 – 4000

זירקוניה

מעולה – התאמה קרובה לשיניים טבעיות

מעולה – נהדר לשיניים אחוריות

2500 – 3500

שאלות נפוצות על כתרים דנטליים

מחפשים מידע נוסף על כתרים לשיניים? להלן תשובות למספר שאלות נפוצות שעשויות לעזור לכם:

  • כמה זמן מחזיק כתר דנטלי?
    בממוצע, כתרים דנטליים מחזיקים מעמד בין 5 ל -15 שנים, אך עם טיפול ותחזוקה נאותים, הם יכולים להחזיק מעמד אפילו יותר. תוחלת החיים של כתר תלויה בכמות ה"בלאי" שהוא נחשף אליה, הרגלים אישיים הקשורים לפה והקפדה על היגיינת פה טובה.
  • האם ניתן להלבין כתרים דנטליים אם הם מוכתמים?
    לא, בניגוד לשיניים טבעיות, כתרים דנטליים אינם ניתנים להלבנה. הם עשויים מחומרים עמידים בפני חומרי הלבנה. חשוב לדון בצבע ובחומר של הכתר עם רופא השיניים לפני כן, כדי שהכתרים יתאימו ככל האפשר לשיניים הטבעיות שלכם.
  • האם תהליך התקנת כתר כואב?
    התהליך עצמו אינו כואב מכיוון שהוא מבוצע בהרדמה מקומית, אשר מרדימה את השן ואת החניכיים שמסביב. עם זאת, חלק מהמטופלים עשויים לחוות אי נוחות קלה או רגישות לאחר שההרדמה פגה. רופא השיניים עשוי להמליץ על משככי כאבים לטיפול בכל כאב לאחר התהליך.

מתעניינים בכתרים דנטליים? רק במרפאת שיניים ד”ר הולדר

לפרטים נוספים או לפגישת ייעוץ לא מחייבת התקשרו 09-7722014.